Z ostatniej chwili:
MIkrofirmy zadłużone na 6,2 mld zł - wtorek, 24, sierpień 2021 15:26
Nike i Adidas w Wietnamie ofiarami pandemii - poniedziałek, 16, sierpień 2021 22:06
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Zadłużone chińskie firmy państwowe groźbą dla całej gospodarki

Kolosalne zadłużenie państwowych firm w Chinach staje się coraz poważniejszą groźbą dla sektora bankowego, a w rezultacie całej gospodarki. Chińskie władze nie zbyt chętnie na ten temat mówią otwarcie, bo i chwalić się niestety, po latach koniunktury i wielkiego skoku, nie ma, czym. Po raz pierwszy od w ub. roku tempo wzrostu PBK Chin wyniosło 6,9 proc, co j jest najniższym wskaźnikiem od ostatniego ćwierćwiecza. Spadła produkcja przemysłowa, wyraźnie zmniejszył się eksport. Zadłużenie drugiej największej gospodarki świata według globalnych kryteriów utrzymuje się w granicach 237 procent PKB, a udział zadłużenia firm w tym wynosi blisko 150 proc, co musi już budzić uzasadnione obawy ze strony międzynarodowych organizacji finansowych. Nic, więc dziwnego, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał w połowie czerwca br. chińskie władze, aby zaczęły poważnie zajmować się problemem wzrastającego zadłużenia korporacyjnego i niemal natychmiast przystąpiły do koniecznych reform.

 Zdaniem MFW to właśnie państwowe firmy stwarzają największe zagrożenie i potencjalne ryzyko. Ich udział w zadłużeniu korporacyjnym sięga już 55 proc, gdy tymczasem ich udział w tworzeniu PKB wynosi 22 proc. Zyski firm państwowych według oficjalnych danych spadły w ciągu ostatniego roku o 6,7 proc, a obrót zmniejszył się o 5,4 proc.

 Otrzymywały one przez lata finansową pomoc z publicznych pieniędzy, co ratowało ich przed bankructwem i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja uległa zmianie. Szef chińskiego banku centralnego Čou  Siao -čchuan, jeszcze w lutym br. oznajmił, że chińskie władze będą nadal kontynuować finansowe wsparcie chińskich firm aby zapobiec upadkowi państwowych firm , które mogłyby nie wytrzymać konkurencji na globalnym rynku. ”Kurs reform jest jasny, ale ich tempo będzie uzależnione od warunków i okoliczności ”powiedział w Pekinie, ale zmiany wprowadzone w czerwcu br. są w wyraźnej sprzeczności z jakimikolwiek planami reform.

„Wszystkie zasadnicze decyzje w firmach muszą być dokładnie i wszechstronnie rozpatrzone i zatwierdzone przez komisje partyjne”- stwierdzono we wpływowym partyjnym czasopiśmie „Choin-” ( „Poszukiwanie prawdy”). „ Decydujące decyzje  menedżmentu które obejmują  problemy strategii narodowej, bezpieczeństwa muszą a komisje  przestudiować i omówić  zanim menedżerowie czy kierownictwo firmy podejmie jakąkolwiek decyzje”- pisze się w artykule wstępnym partyjnego czasopisma Należy więc oczekiwać, że  polityczna kontrola w chińskich firmach  będzie  coraz większa  na przekór ekonomicznym wynikom i  zasadom gospodarki rynkowej.

Eksperci ekonomiczni przewidują jednakże, iż dalsze  utrzymywanie  państwowych  firm przy pomocy finansowych zastrzyków   wiąże się z ogromnym ryzykiem. W przypadku  jakichkolwiek perturbacja  pociągną za sobą banki mocno spięte  z chińską władzą .Może to  być groźna tykająca bomba  nie tylko dla chińskiej gospodarki.

Kursy walut

Reklamy

miejsce na reklame

 

mebelplyt3eksportsekautotrans

 

Reklama

miejscenareklamex

Offers / Oferty

Check the most recent offers from various countries:

  • Poland
  • Germany
  • United Kingdom
  • And many more

Under construction

Kontakt

Kontakt z redakcją:
press.inter.redakcja@wp.pl

Nasze strony:
VITA 50 PLUS - www.Vita50plus.pl
Twój urlop, Twój Weekend - www.twojurloptwojweekend.pl