Z ostatniej chwili:
MIkrofirmy zadłużone na 6,2 mld zł - wtorek, 24, sierpień 2021 15:26
Nike i Adidas w Wietnamie ofiarami pandemii - poniedziałek, 16, sierpień 2021 22:06
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Mają nowsze technologie, ale nie chcą je stosować… Unijne kary dla potentatów przemysłu motoryzacyjnego

 

Komisja Europejska potwierdziła, że niemieckie firmy samochodowe- Daimler, BMW i Volkswagen wraz ze swymi spółkami –córkami Audi i Porsche naruszyły antymopolowe przepisy, kiedy porozumiały się w sprawie zahamowania rozwoju technologii oczyszczania spalin - tlenku azotu. Łączna wysokość nałożonych kar wyniosła 875 mln euro.

 

Komisarz UE do spraw konkurencji Margrethe Vestager stwierdziła, iż mimo tego, że firmy te posiadają technologie pozwalające na większe niż obowiązujące dziś normy obniżenia szkodliwych emisji, nie wykorzystują pełnego potencjału tych możliwości i w związku z tym nie dopuściły możliwości wyboru przez klientów samochodów, które w mniejszym stopniu zanieczyszczałyby atmosferę.

 „Zakłady między sobą wzajemnie konkurują, ale jeśli idzie o dalsze obniżanie szkodliwych emisji wzajemnie unikają konkurowania w tej dziedzinie. Jest to działanie wbrew prawu unijnemu, a my nie będziemy tolerować tajnych zmów  poszczególnych kompanii”

  Jest to, więc pierwszy przypadek, kiedy to Komisja Europejska nałożyła kary za tajne porozumienie mające na celu zahamowanie wykorzystywania postępu technicznego dla ograniczenia i wprowadzenia systemów kontroli emisji, a nie jak dotąd za najczęściej spotykane porozumienie w zakresie utrzymania cen. Karą nie objęto tylko firmy Daimler, dlatego, iż ujawniła ona wspomnianą zmowę producentów.

 Kierownictwo Volkwagena  zapowiedziało odwołanie się  na drodze prawnej od wspomnianej decyzji uważając, iż sankcje przeciwko  „rozmowom o emisyjnym technologiach z innymi producentami – to sprawa mocno dyskusyjna. Komisja wstąpiła  na nowy obszar  prawa i po raz pierwszy uważa techniczną współprace za naruszenie  antymonopolowych przepisów” –  a domiar tego Komisja nakłada kary gdy  jeszcze żadni klienci nie ucierpieli z tego powodu twierdzi Volkwagen na którego przypada niebagatelna cześć kary w wysokości  502 mln. Euro.   0

 

Kursy walut

Reklamy

miejsce na reklame

 

mebelplyt3eksportsekautotrans

 

Reklama

miejscenareklamex

Offers / Oferty

Check the most recent offers from various countries:

  • Poland
  • Germany
  • United Kingdom
  • And many more

Under construction

Kontakt

Kontakt z redakcją:
press.inter.redakcja@wp.pl

Nasze strony:
VITA 50 PLUS - www.Vita50plus.pl
Twój urlop, Twój Weekend - www.twojurloptwojweekend.pl